Co je akční figurka?

Stručná charakteristika akční figurky. Čemu říkáme akční figurka. Co je sběratelská akční figurka a proč jsou tak oblíbené? Přečtěte si článek.

Akční se figurka nazývá pakliže je možné s ní vykonat nějakou akci. Tím se myslí především polohování a nastavování do různých pozic. K tomu, aby bylo možné s částmi figurky různě pohybovat je zapotřebi, aby byla vybavena nějakým kloubovým mechanismem. Výzamnější výrobci obvykle "lidská" těla vyvíjejí sami, menší, nebo méně významní výrobci potom již vyvinuté kloubové mechanismy s různými obměnami využívají pro své výrobky. 

Hot Toys patří bez pochyby k průkopníkům kvalitního akčního těla, které obvykle označuje jako True Type Body. Tělo je vybaveno výměnnými částmi díky oboustranným "kloubům", které tvoří jakési čepy zasazené do jamky ( dlaně, hlava), kyčle bývají provedeny tzv. ball joints, které umožňují skutečně široký rozsah pohybu. Problematickými částmi ( tak jako u živého člověka) bývají kolena - nešetrný pohyb holení dopředu je nejčastější příčinou zlomení kolenního "kloubu". Zajímavým prvkem figurek Hot Toys, ale i Enterbay, nebo Sideshow jsou pohyblivé hrudníky díky kterým se ze strnulého stává skutečně akční tělo.Velmi dobrým tělem jsou vybaveny rovněž figurky studia DiD a 3R, které jsou provázány a které se specializují na figurky skutečných osob a vojáky. Rozsah nastavení se podobně jako u výše zmíňených studií počítá v desítkách. 

Kámenem úrazu někdy býbají vidtelné spoje především na pažích, které nevypadají moc pěkně. Někdy dochází k překrytí paží gumovou kůží, která sice mírně zhorší rozsah pohybu, ale vypadá realističtěji. Občas ale např. při časté změně poloh, nebo naopak při minimálním pohybu může dojít k prasknutí kůže vlivem "zpuchření" gumy - často také podpořené vystavením na slunečném, nebo nevhodně osvětleném místě. Nejde však o pravidlo a gumovou kůži teprve prověří čas...

Levnější a menší figurky rozhodně nezaostávají a rovněž dokáží nabídnout širokou škálu artikulace. Leaderem je bezesporu NECA, která své figurky vybavuje obdobnou mechanikou v kyčlích, stejně jako u větších, nejvíc problémů dělají kolena, kde musí být odvedena skutečně slušná práce ve slícování - pokud dojde k prasknutí téměř vždy se jedná o špatně sestavený dvojčinný kloub a zlomení jedné části. McFarlane se pro změnu omezuje na menší možnosti polohování - mnoho figurek je spíš artikulovatelnou soškou. Problémy s kloubovým mechanizmem tak eliminuje na minimum.

Další výrobci menších figurek: DC Collectibles nebo Diamond Select postupují obdobně. Některá studia ( Square Enix a japonská studia) využívají "ball joint" nejen v kyčlích, ale používají je rovněž v dalších částech. Občas tím sice trpí vzhled figurky, kloub je více viditelný, ale eliminuje se poškození a především rozšiřuje rozsah pohybu až za možnosti reálné předlohy.

Pro nastavování a polohování figurek platí obecné pravidlo: nikdy nepoužít sílu. Někdy sice trocha síly může uvolnit zatuhlý kloub, častěji je ale následkem zlomenina části kloubu a poničená figurka. Je nutné si uvědomit, že většina figurek nejsou koncipovány jako hračky, ale sběratelské předměty a zpracování je jemnější. Dobří výrobci přikládají k figurkám návody jak u figurky vyměnit části, nebo polohovat složitější pozice - Sideshow dokonce natáčí videa How to be a poser

Ke zlepšení služeb,personalizaci reklam a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie.Informace,jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním stránek s tímto souhlasíte.   Další informace